Dieta samuraja

Dieta samuraja zyskała popularność 20 lat temu wśród tych, którzy chcą szybko schudnąć. Różni się od innych diet długoterminowym efektem i krótkim czasem trwania. Aby jednak odnaleźć harmonię, trzeba nastroić się psychicznie, wykazać się cierpliwością i wytrwałością samuraja.

Plusy japońskiej diety

Główne zalety tej diety to gwarancja spadku masy ciała o co najmniej 5-6 kg w ciągu 2 tygodni, a także zachowanie osiągniętych wyników przez długi czas, z zastrzeżeniem zasad wychodzenia z diety. To brak w menu egzotycznych potraw i produktów, które mogą powodować alergie lub niepożądane skutki dla organizmu oraz niski koszt produktów. Eksperci odradzają powtarzanie tej diety częściej niż raz na sześć miesięcy.

Zasady diety

Według jednej wersji dieta swoją nazwę zawdzięcza klinice w Japonii, która jako pierwsza praktykowała jej stosowanie, a według drugiej stosowaniu niskokalorycznych posiłków i posiłku regulowanego.

Zdaniem dietetyków, długowieczność i niska waga mieszkańców tego wschodniego kraju jest konsekwencją spożywania w małych porcjach żywności nisko węglowodanowej. Według ekspertów dzienna norma kalorii spożywanych przez Japończyków z pożywienia jest o 25% niższa w porównaniu z ilością KBZhU, mieszkańców innych krajów. Japończycy wolą żywność niskokaloryczną, wybierając do diety wyłącznie zdrową żywność, a chipsy, czekoladę i bułki uważają za niedopuszczalne. Japońska metoda odchudzania opiera się na zasadzie przyzwyczajenia organizmu do zmniejszania ilości węglowodanów w diecie przy jednoczesnym zwiększaniu spożycia pokarmów białkowych. Zachodzące jednocześnie procesy metaboliczne stymulują spalanie nagromadzonego tłuszczu, usuwanie toksyn i wzmacnianie masy mięśniowej. Uczucie sytości wspomaga zawartość błonnika w owocach i warzywach.

Cecha klasycznej japońskiej diety na 14 dni

Najważniejszą zasadą tej diety jest przestrzeganie ścisłego harmonogramu posiłków. Żadne niezależne zmiany w diecie nie są dozwolone. Jej skład jest ściśle zbilansowany pod względem zawartości i ma na celu zmianę zasady żywienia. Przed dietą należy samodzielnie przeprowadzić przygotowanie psychologiczne - nastaw się na pozbycie się zbędnych kilogramów.

Trzeba też przygotować organizm fizycznie: 3-4 dni przed rozpoczęciem programu dietetycznego, porzucić słodycze, fast foody. Stopniowo zmniejszaj wielkość spożywanych porcji. Ciało nie zawsze radzi sobie z takim obciążeniem: gwałtowny spadek ilości spożywanego pożywienia i ilości węglowodanów może prowadzić do negatywnej reakcji (osłabienie, apatia, ból głowy itp.). Kiedy pojawią się takie objawy, należy zrezygnować z diety i skonsultować się z lekarzem w przyszłości.

Podstawowe zasady przygotowania

Tydzień przed dietą zacznij zmniejszać zawartość kalorii w spożywanej żywności. Należy też:

• zmniejszyć ilość słonych, tłustych i słodkich potraw w diecie;

• wypij rano szklankę ciepłej wody na pusty żołądek;

• dzień przed rozpoczęciem rozpocznij post (na kefirze, kaszy gryczanej, owocach itp.);

• zacznij brać witaminy.

Podstawowe zasady

Japońska metoda odchudzania przewiduje następujące zasady:

• wzrost białka w diecie;

• niskotłuszczowa (oliwa z oliwek tłoczona na zimno)

• węglowodany - tylko krakersy żytnie lub chude herbatniki;

• obfitość warzyw i owoców zawierających błonnik i stymulujących żołądek;

• ścisłe przestrzeganie menu podanego w tabeli (nie należy zastępować posiłków i produktów innymi);

• picie szklanki wody przed śniadaniem, obiad tylko 2 godziny przed snem;

• napoje - tylko świeżo parzona kawa mielona (wysokiej jakości), zielona herbata;

• niegazowana woda między śniadaniem, obiadem i kolacją;

• eliminacja cukru i soli z diety (lub ograniczenie ich do minimum).

Autor