Jaki catering dietetyczny będzie odpowiedni dla sportowców?
Intensywna aktywność fizyczna wymaga dużego zużycia energii, dlatego dieta musi być bogata w kalorie i zbilansowana, aby organizm mógł szybko zregenerować siły. Przy wyborze specjalistycznego odżywiania dla sportowców brana jest również pod uwagę objętość i ilość porcji, kalorie rozkładają się wyraźnie w ciągu dnia, proporcje składników odżywczych reguluje się w zależności od rodzaju aktywności sportowej. Mimo to istnieją ogólne zasady żywieniowe, których powinien przestrzegać każdy, kto aktywnie uprawia sport.
Cechy żywienia sportowego
Przy dużym wysiłku fizycznym organizm potrzebuje dużo energii, a pierwszą rzeczą do rozważenia jest spożycie kalorii. Gdy jest ono niewystarczające, organizm zaczyna zużywać zapasy tłuszczu, a następnie niszczy włókna mięśniowe w celu uzupełnienia strat energii. Zawartość kalorii w żywności zależy od sportu i wagi sportowca. Z tego powodu stosuje się dwa główne programy żywieniowe:
• Menu Power zostało zaprojektowane na 2600 kcal. Nadaje się zarówno dla sportowców, jak i początkujących, którzy chcą uzyskać masę mięśniową. Ciężarowcy potrzebują więcej kalorii, dlatego zaleca się łączenie diet zgodnie z ich potrzebami;
• Dieta Balance zawiera 2000 kcal i jest bardziej odpowiednia dla kobiet uprawiających pilates, aerobik, jogę i inne sporty gimnastyczne.
Oprócz wartości energetycznej żywności, żywienie sportowców powinno być zbilansowane pod względem makro- i mikroelementów.
O znaczeniu BJU (białka, tłuszcze, węglowodany)
Podczas treningu i zawodów organizm traci wiele składników odżywczych. Przede wszystkim spożywany jest glikogen - substancja, która powstaje z węglowodanów i jest magazynowana w dużych ilościach we krwi, mięśniach i wątrobie. Podczas wyczerpujących ćwiczeń przekształca się go w glukozę, co powoduje wzrost wytrzymałości i wydajności. Z tego powodu konieczne jest wzbogacenie diety w węglowodany złożone (zboża, warzywa, makaron, pieczywo). Ich liczba może sięgać 60% całkowitej dziennej diety. Zaleca się również wypicie szklanki soku z fruktozą lub cukrem bezpośrednio po ciężkim treningu. Dla sportowców cukier jest ważnym źródłem „szybkiej” glukozy, która zapobiega wyczerpywaniu się zapasów glikogenu.
Białka powinny stanowić 30% diety, ponieważ są budulcem i źródłem niezbędnych aminokwasów. Specjalistyczne żywienie sportowców zawiera głównie białka zwierzęce w postaci chudego drobiu, wołowiny, jagnięciny, jajek i produktów mlecznych. Białka roślinne znajdują się w orzechach, nasionach, oleju roślinnym - w żywności będącej źródłem tłuszczów wielonienasyconych. Pomimo tego, że tłuszcze są ważne dla organizmu, w diecie osoby uprawiającej sport nie powinny być więcej niż 20%, ponieważ są powoli trawione, co zmniejsza wydajność.
Ważne minerały
Fosfor - będąc częścią najważniejszego źródła energii organizmu (ATP), wpływa na pracę mięśni szkieletowych i serca. Cząsteczka ATP (trójfosforan adenozyny) żyje nie dłużej niż minutę i jest stale odnawiana, dlatego bardzo ważne jest pobieranie fosforu. Możesz go zdobyć z ryb, twarogu, produktów mlecznych, jaj i zbóż;
Magnez - uczestniczy w regulacji poziomu glukozy, syntezie białek oraz pomaga we wchłanianiu witamin, a także kontroluje poziom hormonów, takich jak adrenalina i kortyzol. Występuje w dużych ilościach w świeżych warzywach, a także w orzechach, ziarnach sezamu i otrębach;
Żelazo - znajduje się w mięsie i owocach. Promuje tworzenie hemoglobiny, która nasyca mięśnie i narządy tlenem.
Takie menu zawiera pełną gamę witamin, minerałów i składników odżywczych, których sportowcy potrzebują w codziennej diecie.