Co to jest dieta ketogeniczna i jak ją stosować?
Niedawne badania wykazały, że dieta ketonowa, z której najsłynniejsza jest dieta Atkinsa, może pomóc w szybszej utracie zbędnych kilogramów niż uprawianie sportu. Ponieważ wiele osób marzy o odchudzaniu bez intensywnego wysiłku fizycznego, postanowiliśmy dowiedzieć się, czym jest dieta ketonowa i jak jest skuteczna.
Istota diety
Zwykle nasz organizm pobiera energię z węglowodanów, zamieniając je w glukozę. Jednak w przypadku braku węglowodanów zaczyna spożywać tłuszcze, wydobywając z nich niezbędną energię. Dieta ketogeniczna jest stosowana przez sportowców wytrzymałościowych, takich jak maratończycy czy triathloniści. Według badań dieta ketogeniczna pomaga hamować produkcję hormonu greliny. Osobliwością diety ketogenicznej jest to, że dzięki takiemu systemowi odżywiania człowiek traci na wadze z powodu utraty tłuszczu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do większości znanych diet, masa mięśniowa u osób przestrzegających tej zasady żywienia pozostaje taka sama.
Białka, tłuszcze, węglowodany
Głównym „elementem pożywienia” w diecie ketonowej są tłuszcze, które stanowią 75% diety. Następnie białka - 20%. I wreszcie węglowodany, które stanowią 5% całkowitej masy pokarmu. Głównym warunkiem tej diety jest całkowita eliminacja cukru z jadłospisu. Ponadto absolutnie zakazane są absolutnie wszelkie produkty mączne. Jak obliczyć ilość białka, tłuszczu i węglowodanów? To bardzo proste: 1 g białka powinno stanowić 1 kg twojej wagi. Powiedzmy, że jeśli twoja waga wynosi 90 kg, potrzebujesz 90 g białka. Tłuszcz powinien być odpowiednio 3,75 razy większy, czyli około 340 g, a węglowodany 4 razy mniej - około 23 g.
Dozwolone produkty
• Olej kokosowy i masło (specjaliści od diety ketogenicznej szczególnie polecają olej kokosowy)
• Orzechy
• Jajka
• Każde mięso, w tym wieprzowina; ptak; jajka; owoce morza, w tym ryby
• Grzyby
• Zielone warzywa bogate w błonnik wspomagający trawienie; pomidory w małych ilościach
• Beztłuszczowe produkty mleczne, z wyłączeniem mleka
Produkty zabronione
• Wszelkie produkty mączne
• Przetwory mięsne (kiełbasy, kiełbasy) ze względu na zawartość cukru
• Warzywa bogate w cukier i węglowodany, takie jak kukurydza i ziemniaki
• Owoce i suszone owoce (dozwolone jest tylko kilka jagód)
• Każdy alkohol zawierający cukry i zboża
Przepisów na gotowanie potraw „ketogenicznych” jest bardzo dużo, co oznacza, że jedzenie na tej diecie może być smaczne i dość urozmaicone, więc jeśli znosisz brak zabronionych pokarmów w diecie, to jest ona właśnie dla ciebie.
Zalety
Główną zaletą diety ketogenicznej jest szybka utrata wagi poprzez „rozpuszczenie” tłuszczu bez uszkadzania tkanki mięśniowej. Nie musisz głodować - ta dieta pozwala na podjadanie dozwolonych potraw, nie musisz też całkowicie rezygnować ze smażonych potraw. Dieta ketogeniczna nie implikuje zasad oddzielnego żywienia - mięso można spożywać z dowolnym dozwolonym produktem, czy to z grzybami, czy z jajami. W przeciwieństwie do większości diet, diety ketogeniczne nie wymagają usuwania soli, która oprócz aromatyzowania potraw pomoże przywrócić równowagę elektrolitową. Dieta nie nadaje się do długotrwałego stosowania, nie może być sposobem na życie. Pomimo braku zaleceń co do kaloryczności pokarmów nie należy spożywać więcej niż 5000 kcal - w takim przypadku dieta nie przyniesie oczekiwanego efektu. Dieta nie ogranicza czasu jedzenia - można jeść o każdej porze, ale oczywiście w rozsądnych granicach. Główną trudnością w diecie jest unikanie węglowodanów. Podczas diety możesz poczuć aceton w ustach - przejściowy efekt uboczny tworzenia się ketonów w organizmie. Dlatego bardzo ważne jest picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie.