Chciałbyś, aby Twoje dzieci same pakowały sobie lunch? Spraw, by stało się to w 5 dni!

Zamień swoje dzieci w samodzielnych pakowaczy lunchu! Oto pięć prostych kroków, które sprawią, że Twoje dzieci same będą pakować swój lunch. Niech tak się stanie!

Ten post został napisany w ramach mojej współpracy z Healthy Family Project. Cieszę się, że mogę być częścią ich kampanii Power Your Lunchbox, która ma na celu wzmocnienie pozycji dzieci w kuchni.

Wyobraź sobie, jeśli chcesz, poranek, który nie wymaga pakowania pudełek na lunch. Czy:

 • Popijać kawę trochę spokojniej?
 • Spałbyś dodatkowe 15 minut?
 • Nie czułabyś się tak gorączkowo i pospiesznie jak zwykle?

Kiedyś byłam osobą, która pakowała się przed snem. Kiedy przestałam pakować obiady dla moich dzieci, ogromną ulgę przyniosło mi skończenie z przygotowywaniem jedzenia po kolacji. To było uczucie wyzwolenia!

Nauczenie dzieci, by same pakowały sobie lunch, pozwala ci odzyskać odrobinę wolności.

Ale oferuje też coś jeszcze, co jest całkiem wyjątkowe. Twoje dzieci zyskują niezależność i samodzielność w kuchni, ucząc się przy tym ważnej umiejętności życiowej: jak samodzielnie przygotować posiłek. Sprawmy, aby tak się stało!

Jak sprawić, by Twoje dzieci same pakowały sobie lunch

Dzień 1: Porozmawiaj z dziećmi o planie

Niektórzy z was mają dzieci, które uwielbiają robić wszystko same. A może wasze dzieci są takie jak moje i z radością usiądą z tyłu, podczas gdy wy wszystko zrobicie. Więc ich reakcje na tę wiadomość mogą być różne! Oto kilka punktów, które warto rozważyć, aby się z nimi podzielić:

 • Są wystarczająco dorosłe i zdolne, by pakować swoje własne obiady.
 • Każdy w rodzinie pomaga w prowadzeniu gospodarstwa domowego, a pakowanie własnych obiadów jest jednym ze sposobów, w jaki to robią.
 • Robienie własnych obiadów oznacza, że mogą wybrać, co spakują (z pewnym udziałem Ciebie)
 • Na początku pomożesz im i ustalisz sposoby, aby było to całkiem łatwe.
 • Jeśli będą chciały pewne rzeczy do swoich lunch boxów, pójdziecie razem do sklepu i zrobicie zakupy.

Dzień 2: Naucz je podstaw

Jednym z największych zmartwień, jakie słyszę od rodziców, jest obawa, że ich dzieci, pozostawione same sobie, spakują na lunch pudełko batoników granolowych. Możesz jednak nauczyć swoje dzieci podstaw pakowania dobrze skomponowanego lunchu, dając im jednocześnie pewną swobodę w wyborze rzeczy, które lubią.

Sporządź z dziećmi listę kategorii takich jak owoce, warzywa, pokarmy bogate w białko i produkty pełnoziarniste - lub innych kategorii, które najlepiej pasują do waszego sposobu odżywiania się w domu - oraz rodzajów żywności, które pasują do każdej z nich. Wyjaśnij dzieciom, że zbilansowany lunch, taki, który da im energię i sprawi, że będą najedzone przez całe popołudnie w szkole, zawiera pokarmy z różnych kategorii.

Aby to ułatwić, przygotowałam dla Ciebie darmowy materiał do wydrukowania. Niektóre druki do pakowania lunchu są już wypełnione wyborami. Ja zaprojektowałam mój tak, abyś mogła wypełnić go produktami, które trzymasz w swojej lodówce i spiżarni. Wydrukuj ją, wypełnij i umieść w widocznym miejscu, np. na lodówce lub na drzwiach spiżarni.

Naucz swoje dzieci pakować pełnowartościowy lunch! Pobierz mój darmowy druk Pack Your Lunch.

Oto przykład, jak go wypełnić:

 • Główne składniki: Kanapka z indykiem lub szynką, PBJ, resztki w termosie, hummus, ser, jajko na twardo
 • Owoce: Plasterki pomarańczy, banan, kubek owocowy, jabłko, jagody
 • Warzywa: Marchewka, groszek, ogórek, pomidorki koktajlowe
 • Pełne ziarno: Chleb, krakersy, pita, tortilla
 • Dodatki: Popcorn, rurka z jogurtem, pudełko mleka czekoladowego

Jest to również dobry moment, aby porozmawiać z dziećmi o tym, jakie rzeczy chciałyby widzieć w swoich obiadach. Zawsze polecam szczery dialog z dziećmi na temat tego, co lubią, czego nie lubią, co wyrzucają (lub wymieniają) ze swoich obiadów. Wybierzcie się razem do sklepu, aby zaopatrzyć się w produkty, z którymi oboje czujecie się dobrze.

Dzień 3: Przygotuj stacje pakowania lub pojemniki

Starsze dzieci będą lepiej radziły sobie z szukaniem potrzebnych rzeczy w kuchni. Młodsze dzieci mogą potrzebować dodatkowej pomocy.

Jednym z pomysłów jest umieszczenie przedmiotów w jednym miejscu, do którego łatwo sięgnąć. Zbierz przybory do pakowania lunchu, których dziecko będzie potrzebować - takie jak pudełka na lunch, pojemniki, termosy, butelki na wodę, serwetki, przybory wielokrotnego użytku i akcesoria, takie jak silikonowe kubki na muffiny do dzielenia pojemników. Idź do mojego sklepu online Amazon Shop po mój ulubiony sprzęt do pakowania lunchu.

Jeśli chodzi o jedzenie do lunchu, trzymam jeden pojemnik na ladzie na rzeczy stabilne na półce i jeden w lodówce na rzeczy chłodzone (zobacz jak to działa: How to Make Lunch Packing Stations).

Ale możesz podzielić to jeszcze bardziej na poszczególne pojemniki. Użyj kategorii podanych na wydruku (główne dania, owoce, warzywa, itp.) lub własnych kategorii i pokaż im, ile mają wybrać z każdego pojemnika.

Uwaga: Dobrze jest uczyć dziecko o jedzeniu różnych rodzajów żywności, ale pozwól mu przejąć inicjatywę co do ilości pakowanych produktów. One najlepiej znają swój apetyt!

Oto pomysły na pojemniki z owocami:

 • Całe owoce, takie jak mandarynki, jabłka i śliwki
 • Miseczki z owocami i sos jabłkowy
 • Owoce liofilizowane lub suszone

Oto pomysły na pojemnik na żywność białkową:

 • Edamame
 • Tubki z hummusem
 • Jajka na twardo
 • Szaszłyki z Tortellini
 • Orzechy i nasiona (lub masło orzechowe i z nasion)
 • Nuggetsy z tofu
 • Resztki z obiadu
 • Taquitos z kurczaka BBQ

Możesz również zapakować przekąski i boki (razem z dzieckiem) w pojemniki wielokrotnego użytku, które łatwo jest wziąć i spakować. Pomysły na przekąski:

 • Chrupiąca ciecierzyca (Crispy chickpeas)
 • Suszone owoce
 • mieszanka na szlaki
 • Krakersy
 • Popcorn

Dzień 4: Wspólne pakowanie lunchu

Korzystając z gotowych wydruków i stacji, przygotujcie razem lunch. Pozwól im wybrać własne porcje, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest ich za dużo lub za mało (metoda prób i błędów jest częścią tego procesu). W razie potrzeby delikatnie sugeruj lub przypominaj.

Dzień 5: Przekazanie kierownictwa

Nadszedł czas, aby pozwolić dziecku samodzielnie spakować lunch. Postaraj się nie wtrącać za bardzo!

Kiedy dziecko wróci do domu, możesz porozmawiać o tym, czy porcje były odpowiednie, co mu smakowało, a co nie, i co mogłoby zrobić inaczej następnym razem. Wykorzystaj informacje zwrotne, aby co tydzień wspólnie uzupełniać zapasy w stacjach pakowania lub pojemnikach.

Płuczcie i powtarzajcie przez resztę roku szkolnego!

FAQs

W jakim wieku dzieci powinny pakować swój własny lunch?

Każde dziecko jest inne - a Ty najlepiej znasz swoje dziecko i jego możliwości - więc nie ma sztywnej i szybkiej reguły. Ale większość dzieci może zacząć pakować się samodzielnie już w szkole podstawowej.

Nawet maluchy i przedszkolaki chodzące do żłobka i przedszkola mogą pomóc Ci w ładowaniu rzeczy do swoich pudełek na lunch, sięgnąć po zimne opakowanie z zamrażarki, które jest w zasięgu ręki, lub pomóc Ci w przygotowaniu przepisów na lunch.

Pamiętaj: nigdy nie jest za późno! Nawet licealiści mogą przejąć tę pracę.

Co zrobić, jeśli moje dzieci nie pakują zbilansowanych obiadów?

Jestem mikromanagerem typu A, więc potrzeba mi WIELKIEJ siły, żeby nie marudzić za bardzo na to, co pakują moje dzieci.

Jeśli zauważę, że ich lunchom czegoś brakuje, czasami wkraczam z sugestią.

 • Jeśli moje dziecko spakuje kanapkę, krakersy, precle i ciasteczko, zasugeruję kawałek owocu.
 • Jeśli kroję marchewkę na kolację, zapytam dziecko, czy chce trochę na lunch następnego dnia.

W przeciwnym razie, staram się odpuścić. Uwierz mi, że obiady, które moje dzieci same sobie pakują nie są "idealne". Ale uczą się o równowadze i o własnych apetytach, o tym, które pokarmy je podtrzymują i ile ich potrzebują.

Mogę dać im wskazówki dotyczące zdrowych obiadów i od czasu do czasu coś podpowiedzieć, ale ostatecznie chcę, żeby same podejmowały decyzje - tak jak kiedyś będą to robić.

Co jeśli moje dzieci nie zjedzą tego, co zapakują?

Słyszę od wielu rodziców, którzy są sfrustrowani ilością niedokończonego jedzenia w pudełkach na lunch swoich dzieci.

Samodzielne pakowanie lunchu przez dziecko powinno naturalnie zmniejszyć ilość odpadów, ponieważ pakuje ono jedzenie, które lubi i porcje, które są dla niego odpowiednie.

Zawsze zachęcam rodziców do rozmowy z dziećmi o niedokończonym jedzeniu - z ciekawości, a nie z pogardą. Czy czas na lunch jest zbyt krótki? Czy zmagały się z opakowaniem lub pojemnikiem?

Jeśli jedzenie wciąż wraca do domu nietknięte, podaj to, czego brakuje w ich pudełkach na lunch w domu, np. warzywa na kolację lub świeże owoce na podwieczorek po szkole.

Pomocy! Pakowanie obiadów przez moje dzieci sprawia, że poranek staje się bardziej gorączkowy, a nie mniej gorączkowy.

Bądź cierpliwy dla swoich dzieci i wiedz, że to proces. Być może na początku będziesz musiała im pomóc, a potem powoli usuwaj się z tego procesu. Jeśli poranne pakowanie jest zbyt stresujące, niech dzieci spakują swoje obiady poprzedniego dnia (lub lepiej, zaraz po kolacji, kiedy kuchnia jest jeszcze usiana jedzeniem, a resztki są gotowe do chwycenia i spakowania).

Moje dziecko się spóźnia i nie ma czasu na pakowanie. Co powinnam zrobić?

Z jednej strony, dzieci w końcu muszą zmierzyć się z konsekwencjami złego zarządzania czasem, z czym wszyscy musimy sobie radzić w naszym życiu. Jeśli kupowanie obiadu w szkole jest zabezpieczeniem na poranki, kiedy nie zdążyły się spakować, to jest to rozsądne (zwłaszcza w przypadku starszych dzieci).

Z drugiej strony, staram się dać moim dzieciom trochę łaski. Zdarzały się poranki, kiedy jedno z nich było czymś zdenerwowane lub naprawdę przeciągało się z powodu złego snu, więc wkraczałam do akcji, żeby pomóc. Ale to wyjątek, a nie reguła.

O moim partnerze: Healthy Family Project

Jestem oficjalnym zarejestrowanym dietetykiem Healthy Family Project, organizacji zajmującej się marketingiem przyczynowym, której celem jest stworzenie zdrowszego pokolenia. Od czasu ich powstania w 2002 roku, zebrali ponad 7 milionów dolarów na rzecz dzieci i rodzin.

W ramach corocznej kampanii Power Your Lunchbox, sześć świadomych zdrowotnie marek - Bee Sweet Citrus, Crispy Green®, Nature Fresh Farms, Pero Family Farms®, Shuman Farms' Real Sweet® i Yo Quiero!® - przekazuje 12 000 dolarów na rzecz United Fresh Start Foundation, organizacji non-profit skupiającej się na zwiększaniu dostępu dzieci do świeżych owoców i warzyw.

Chcesz więcej pomysłów na pakowanie lunchu? Na stronie Power Your Lunchbox znajdziesz mnóstwo przepisów i pomysłów na pakowanie lunchu.

Autor