Chroń swój mózg: 5 prostych rad, jak zapobiegać udarowi

Znaczenia mózgu w organizmie człowieka nie trzeba powtarzać. Jednak czynniki wpływające na zdrowie mózgu muszą być lepiej zrozumiane. Jeśli mózg nie jest pod właściwą opieką, może to prowadzić do wielu chorób, w tym udaru. W tym Światowym Dniu Udaru, oto 5 wskazówek, których możesz przestrzegać, aby zapobiec udarowi.

Kontroluj swoje ciśnienie krwi

Badanie opublikowane w Journal of the Association of Physicians of India stwierdza, że wysokie ciśnienie krwi jest największym czynnikiem zwiększającym ryzyko udaru. Idealnie byłoby, gdyby ciśnienie krwi wynosiło mniej niż 120/80. W niektórych przypadkach, mniej agresywny cel 140/90 może być bardziej odpowiedni. Można to osiągnąć poprzez zmniejszenie spożycia soli w diecie i unikanie pokarmów o wysokiej zawartości cholesterolu. Regularne ćwiczenia również pomogą obniżyć ciśnienie krwi.

Utrzymuj swój wskaźnik BMI

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia udaru jest otyłość. Ważne jest, aby utrzymać wskaźnik BMI na poziomie 23 lub mniej. Zwiększona ilość aktywności fizycznej spala kalorie i zmniejsza ryzyko otyłości, co z kolei zmniejsza ryzyko udaru. Skontaktuj się teraz ze swoim dietetykiem i trenerem fitness, aby pomóc w utrzymaniu Twojego BMI na odpowiednim poziomie.

Ćwicz więcej

Podczas gdy ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do utraty wagi, są również niezależnym czynnikiem zmniejszającym możliwość wystąpienia udaru. Istotne jest, aby ćwiczyć z umiarkowaną intensywnością co najmniej pięć dni w tygodniu. Jeśli czas nie pozwala na wyłączne sesje treningowe, wykorzystuj każdą okazję do aktywności fizycznej. Na przykład, chodzić po schodach zamiast jeździć windą. Idealnie byłoby zapewnić sobie pewien poziom aktywności fizycznej na co dzień.

Uważaj na cukrzycę

Wysoki poziom cukru we krwi z czasem powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych. Zwiększa to prawdopodobieństwo tworzenia się w nich zakrzepów. Jeśli jesteś diabetykiem, stosuj dietę, ćwiczenia fizyczne i przyjmuj niezbędne leki, aby utrzymać poziom cukru we krwi w zalecanym zakresie. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Trzymaj się z dala od papierosów

Palenie przyspiesza tworzenie się skrzepów na więcej niż jeden sposób. Zagęszcza krew i zwiększa odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Rzucenie palenia pomoże znacznie zmniejszyć ryzyko udaru. Jeśli jesteś palaczem, zaleca się, abyś najpierw ograniczył palenie, a następnie stopniowo całkowicie rzucił ten nałóg.

W tym Światowym Dniu Udaru Mózgu podejmij zobowiązanie, że będziesz chronić zdrowie swojego mózgu. Zastosuj się do tych prostych wskazówek, aby zapobiec udarowi.

Szukasz indywidualnych planów poprawy ogólnego stanu zdrowia? Połącz się z najlepszymi dietetykami i trenerami fitness w Indiach już dziś.

Zarejestruj się już teraz!

Tagi: ciśnienie krwi mózgChoroba cukrzycowaćwiczeniaOtyłośćZmniejszenie masy ciałaSzkoda wagiŚwiatowy Dzień Udaru Mózgu

Autor